Len

 

UPOZORNĚNÍ! Veškeré níže uvedené údaje slouží pouze pro informaci a poučení.

POZOR: Informace nemusí mít prokázaný klinický účinek, jde o rady babek kořenářek! (https://nedejmesiprirodu.cz/)

V žádném případě nejsou níže uvedené informace míněny jako návod.

V žádném případě níže uvedené informace NENAHRAZUJÍ jakoukoliv LÉČBU předepsanou LÉKAŘEM!!!

Jste-li nemocný, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, zda můžete dodržovat jídelníček se lnem!!!

 LEN

Některé tuky jsou zázračně zdravé, jiné ne!

Každá buňka v našem těle potřebuje tuky pro různé účely. Například buněčná membrána se skládá z tuků a jisté tuky jsou proto životně důležité pro buněčné funkce. Známe "prospěšné" a "škodlivé" druhy tuků.

Nasycené tuky, jako je např. vepřové sádlo jsou považovány za zdraví škodlivé, protože mohou zvednout hladinu cholesterolu a tím i riziko onemocnění srdce, mozkové mrtvice, rakoviny a cukrovky. Avšak jisté druhy tuků, známé jako esenciální mastné kyseliny, se chovají úplně jinak a mohou mít opačný efekt. V případě lněného oleje jde o přímo zázračný posilovač zdraví.

Co je vlastně ve lněném oleji?

1. Mastné kyseliny omega-3

Lněná semena a lněný olej (lisovaný za studena) jsou vůbec nejbohatšími rostlinnými zdroji mastných kyselin typu omega-3, nejzdravějšího tuku, který můžeme jíst.

2. Lignany

Len je nejbohatším zdrojem rostlinných látek s antivirovým, protiplísňovými, baktericidními (tj.ničící baktérie) a protirakovinovými vlastnostmi, jimž se říká lignany.

3. Vláknina

Lněná semena jsou výborným zdrojem vlákniny

 

Jak len užívat?

Běžně se doporučuje 1 - 2 polévkové lžíce lněného oleje denně.

Může se jíst přímo nebo přidávat do salátů, apod. NESMÍ se zahřívat! POZOR, nesprávně skladovaný lněný olej rychle žlukne!! Je nutné jej chránit před teplem a světlem!

Lněná semena se mají napřed rozdrtit. Např. rozemlít v mlýnku na kávu a pak posypávat jemným práškem zeleninu, přidávat do čerstvě vylisovaných džusů. Doporučuje se 2 -3 lžíce lněných semen denně.

 

Jídelníček dr.Budwig:

 Na základě pozorování začala Dr. Budwig léčit své pacienty podáváním stravy, již tvoří kombinace vysoce kvalitního lněného oleje bohatého na tuky Omega-3 a tvarohu nebo jogurtu, obsahujícího velmi kvalitní bílkovinu. Důvod k mísení oleje s proteiny spočívá v tom, že jejich kombinace s olejem umožňuje rozpouštění tuku ve vodě, takže je tělem absorbován rychleji. Takto upravený může prostoupit i do nejmenších kapilár, rozpustit jakýkoli nevhodný tuk a pročistit žíly a tepny. To mimo jiné posiluje srdce, likviduje tumory a léčí artritidu. Zní to možná poněkud přehnaně, ale je to opravdu funkční.

 

Olej ze lněných semínek a tvaroh 
Směs předepisovaná Dr. J. Budwig jako dieta při rakovině (rakovina), artritidě, roztroušené skleróze, lupénce, ekzémech, trudovitosti, ...
Mnohokrát na Nobelovu cenu navržená lékařka říká, že tato základní výživná kombinace skutečně zajistí prevenci a pomáhá tělu vyléčit rakovinu!

Směs Dr. Budwig
Do mixéru dejte:
1 hrnek tvarohu (obsahujícího přes 10% tuku);
2 - 5 polévkových lžic oleje ze lněného semínka;
1 - 3 polévkové lžíce čerstvě rozemletých lněných semínek (například v mlýnku na kávu), dostatek vody, aby to bylo jemné 
a špetku kajenského pepře

Volitelné:
troška česneku
troška červeného pepře
troška šampaňského vína

Vše umixujte na velmi jemnou pastu.
Jezte to denně

DIETA S LNĚNÝM OLEJEM 
Dietu s olejem ze lněných semen původně sestavila Dr. J. Budwig již v roce 1951 a v roce 1990 ji znovu přezkoumal MUDr. Dan C. Roehm, FACP (onkolog a bývalý kardiolog), který ve své zprávě napsal: "Tato sestava představuje daleko nejúspěšnější protirakovinovou dietu na světě.

Nejlepší kombinací je tvaroh a lněný olej, plus lněné semeno, které musí být čerstvě rozemleté. Uhlohydráty obsahují přírodní cukr, a proto jsou například datle, fíky, hrušky, jablka a hrozny do této diety rovněž zahrnuty. Prospěšný je také nerafinovaný přírodní med. Většina přípravků obsahujících syntetický vitamín A nestojí za nic, protože v nich jsou produkty oxidace, ale karoten, provitamín A (z mrkve), je velmi dobře stravitelný. Blahodárně působí i vitamín B z podmáslí, jogurtu a přírodního kvasu.

Člověk potřebuje denně asi 120 g tvarohu, dobře smíseného se 40 g lněného oleje a 30 gramy mléka v mixéru nebo šlehači. Směs lze osladit medem nebo jinou přírodní příchutí. Může se přidat i čerstvé ovoce. Každé ráno by měly být vypity 2 plné lžíce čerstvě rozemletého lněného oleje ve vlažném podmáslí či jogurtu.

Uvedená dieta je indikována pro všechny druhy chronických onemocnění, obzvláště při srdečních onemocněních (koronální trombózy), poruchách žlučníku, cukrovce, artritidě a zhoubném nádoru. Zlepší se i oslabený sluch a zrak.  

 

OBECNÁ PRAVIDLA
Pacient první den nepožívá žádnou jinou potravu než 250 ml lněného oleje s medem a čerstvě lisované ovocné šťávy (nepřislazovat!). V případě velmi nemocného člověka může být první den namísto džusu přidáno šampaňské, smísené se lněným olejem a medem. Šampaňské je snadno absorbovatelné a má zde důležitou roli.

1) CUKR JE ABSOLUTNĚ ZAKÁZANÝ. K oslazení jiných čerstvě lisovaných šťáv může být přidána šťáva z hroznů.

2) Mezi další "zakázanosti" patří:

- veškeré živočišné tuky
- všechny salátové omáčky (včetně v obchodech prodávaných majonéz)
- veškeré druhy čerstvého masa (může obsahovat chemikálie a hormony)
- máslo
- umělý jedlý tuk
- konzervované maso a uzeniny (konzervační prostředky blokují látkovou výměnu vyvolávanou lněným olejem)

3) Z čerstvě lisovaných zeleninových šťáv jsou vhodné - mrkev, celer, jablko a červená řepa.

4) Třikrát denně teplý čaj je nezbytný! Vhodná je máta peprná, šípkový nebo hroznový čaj; sladit podle přání medem. Je dobré vypít jeden hrnek černého čaje před polednem.

 

 

UPOZORNĚNÍ! Veškeré výše uvedené údaje slouží pouze pro informaci a poučení.

V žádném případě nejsou výše uvedené informace míněny jako návod.

V žádném případě výše uvedené informace NENAHRAZUJÍ jakoukoliv LÉČBU předepsanou LÉKAŘEM!!!

Jste-li nemocný, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, zda můžete dodržovat jídelníček se lnem!!!