Cholesterol

Pro laika označení "zvýšený cholesterol" znamená pro lékaře nemoci, které označuje "hyperlipoproteinemie" a "dyslipoproteinemie".

Tyto nemoci jsou charakterizovány zvýšenou hladinou lipidů (=tuků) a lipoproteinů (tuků obalených bílkovinou, ať se tuky k sobě neslepí) v plazmě(= v krvi) nebo nevhodným aterogenním poměrem lipidů a lipoproteinů v plazmě. Jsou důsledkem zvýšené syntézy nebo snížením rozkladu lipoproteinových částic, které přenáší tuky (cholesterol, triglyceridy, fosfolipidy, mastné kyseliny)

Rozdělit se mohou na

hypercholesterolemie (=zvýšený cholesterol v krvi),

smíšené hyperlipidemie (=zvýšené tuky v krvi),

hypertriglyceridemie (=zvýšené triglyceridy v krvi)

Všechny mohou vzniknout na základě genetické dispozice (např. hubený mladý sportovec má "zvýšený cholesterol") nebo

jako následek jiných onemocnění (např. hypercholesterolemie při anorexii, hypertriglyceridemie při cukrovce, obezitě, alkoholismu,...atd., smíšená hyperlipidemie při hypotyreóze (=choroba štítné žlázy), nefrotický syndrom(= onemocnění ledvin),..atd.), jako nežádoucí účinek některých léků

 

SHRNUTÍ: laicky řečeno, z nějakého důvodu je v krvi tuk ve špatném množství. Tím důvodem může být dědičnost, celkový denní příjem jídla, podíl živočišných tuků a rostlinných olejů v jídle, životní styl (=STRES), některá léčiva, některé choroby.

 

 Proč tuk v krvi ve špatném množství vlastně vadí? Problém je, že tento tuk se ukládá zevnitř do žil (lékař mluví o ateroskleróze, kornatění cév).

Žíly jsou tak užší a přinesou méně kyslíku tam, kde je potřeba. Např. u srdečních žil přinesou méně kyslíku srdci a při námaze (např. chůze do kopce) člověka "bolí a píchá u srdce") (lékař hovoří o ischemické chorobě srdeční, o angíně pectoris)

 

Léčbu VŽDY řídí lékař. Cílem léčby je, aby byly tuky v krvi v normální hladině. Pacient ale může SÁM POMOCI tím, co dělá pro své tělo!

1. Pohybová aktivita

Doporučuje se běh, indiánský běh, procházky rychlou chůzí, jízda na kole, běh na lyžích, plavání, intenzivní tanec.

Délka cvičení 20 - 30 minut 4 - 5 krát denně nebo 45 - 60 minut 2 - 3 krát týdně.

Cvičení má být příjemné a cvičící má dosahovat 60 - 75% maximální tepové frekvence pro daný věk.

Přitom není nutné ani příliš intenzivní cvičení - vždyť procházka rychlou chůzí 3 -5 krát týdně 30 minut je pro tělo stejně užitečná jako intenzivní cvičení v posilovně! 5 x týdně 30 minut rychlé chůze - tedy zaparkovat auto dále od svého pracoviště a vyrazit po svých, to zvládne i hodně pracovně vytížený člověk a jeho tělo má vážně VELKOU radost;-) Poznámka: rychlá chůze znamená, že člověk může hovořit, ale nemůže hovořit souvisle;-)

Zajímavé je, že nové nálezy ukazují, že obezní člověk, který pravidelně cvičí (nemocní jsou označováni jako "FIT-FAT") je v nižším riziku než osoba s ideální hmotností a s minimální fyzickou aktivitou (jsou označováni jako "NONFIT-NONFAT")

 

2. Kouření

Proč proboha tady vadí kouření?

Kouření vyvolává poškození vnitřní stěny žil a následně se na toto poškození usazují zvýšené tuky, které jsou v krvi.

Kouření způsobuje vyšší shlukovatelnost trombocytů, zvýšenou koncentraci fibrinogenů.

Kuřáci mají také výrazně vyšší hladiny celkového cholesterolu, LDL-cholesterolu, triglyceridů a VLDL (= všechno jsou to různé druhy tukových částic v krvi)

Kouření opravdu vadí. Je nutné jej ZCELA zanechat.

Kouření násobí kardiovaskulární riziko 2-4 násobně! (kardiovaskulární riziko = srdeční infarkt, angina pectoris, arytmie (=chybný srdeční rytmus)

 

Riziko zemřít na srdeční infarkt nebo jinou podobnou nemoc klesá po ukončení kouření během 5-10 let po ukončení kouření téměř až k hodnotám rizika jako u nekuřáků!!

 

 

3. Dieta

Ideální je dosažení normální hmotnosti. Ale i ti, kteří zhubli o 5-10% a hmotnostní pokles si udrželi dlouhodobě snížili významně svá zdravotní rizika!

Základními principy jsou:

- Snížení denního příjmu kalorií v jídle u lidí s nadváhou (!!NEDRŽET hladovku!! Jíst malé porce a často!)

- Tuky mají tvořit maximálně 25 -35% energie z celkové denní energie celodenního jídla

 Živočišné tuky mají tvořit maximálně 7% denní energie, olivový olej má tvořit do 20% denní energie!

POZOR! Nízkotučná dieta může snížit i HDL-cholesterol, což není žádoucí. Proto je třeba tuky omezit (25-35% denní energie) a do jídelníčku zařadit ryby (3 rybí jídla týdně).

- Cholesterol v jídle maximálně 200mg/ den

- Zelenina + ovoce = 400g/ den

- má-li člověk vysoký tlak omezit denní příjem soli na 7-8g/ den (!!pozor na skrytou sůl!!)

- vyloučit nadměrnou spotřebu alkoholu

 

ZDROJ: (Marek j. et all Richard Češka): Farmakoterapie vnitřních onemocnění, Grada 2005)