Úhrada léků a doplatky od 1. ledna 2014
Úhrada léků, jejich maximálních cen a omezení pro předepisování léků uvádí tzv. Seznam výše úhrad léků a potravin pro zvláštní výživu (POZOR, v Česku se Seznam mění každý měsíc!)
Zpracovaná zkrácená verze Seznamu platného od 1. ledna 2014 uvádí následující:
1) NÁZEV LÉKU
2) DOPLATEK
3) ÚHRADU pojišťoven, omezení
4) MAXIMÁLNÍ CENU
- KTERÝ JE TO LÉK:
název + doplněk názvu + kód léku, potraviny pro zvláštní účely (doplněk = bližší určení názvu, např. sirup 60ml, kód = jakési "rodné číslo" léku)
- DOPLATEK
Uvedená výše doplatku je orientační.
V Česku lékárny většinou dostávají ze skladu ceny podle velikosti jejich nákupu!! Velikost marže lékárny + skladu je daná = proto, pokud si dá více sklad, dostane méně lékárna - a naopak!!
Proto venkovská lékárna může nakoupit za podstatně vyšší cenu než za kolik může nakoupit lékárna, která je v řetězci nebo ve fakultní nemocnici.
V konečném důsledku tak venkovská lékárna s vyšším doplatkem může mít podstatně nižší zisk než je zisk lékárny s nulovým doplatkem...
Lékárníci chtěji dlouhodobě pevné ceny doplatků v každé lékárně - aby pacienti neobíhali lékárny, ale šli do lékárny podle kvality poradenství a spokojenosti - bohužel, není vůle. Osobně jsem svého času psala na Ministerstvo zdravotnictví, za jednoho dávného ministra, že mi připadá neetické, aby babička o holi doplácela více na venkově než ve fakultní nemocnici - protože já za cenu, za kterou prodávají lék ve fakultní nemocnici , jej já ve venkovské lékárně ani nenakoupím a ta babička o holi do té nemocnice prostě není schopna dojet - bylo mi odpovězeno, že na tom ministerstvo nevidí nic neetického..
Zároveň může sklad lékárně 3 měsíce doprodávat léky za maximální cenu (tj. nejvyšší cenu) takovou, jaká byla před změnou v Seznamu (tj. za vyšší, než je uvedeno v Seznamu). Stejně tak lékárny. Dohromady pro oba subjekty jsou to 3 měsíce na tzv. doprodej.
- KOLIK HRADÍ POJIŠŤOVNA + DALŠÍ OMEZENÍ
- kolik hradí zdravotní pojišťovna (= UHR1 = všechny pojišťovny hradí stejně!!)
- lékař se kterou specializací může lék předepsat (pokud není nic uvedeno, může kterýkoliv lékař předepsat; je - li uvedeno např. INT = internista, NEU = neurolog, atd.)
- jestli je nějaké omezení, komu může být lék předepsán (pokud není nic uvedeno, omezení není; je -li uvedeno P, existuje omezení (např. P může znamenat, že lze předepsat pouze diabetikovi s cukrovkou II. typu)
- jestli může být vyšší úhrada zdravotní pojišťovny a kolik to je (= UHR2 = všechny pojišťovny hradí stejně!!)
- lékař se kterou specializací může lék předepsat s vyšší úhradou (pokud není nic uvedeno, může kterýkoliv lékař předepsat; je - li uvedeno např. INT = internista, NEU = neurolog, atd.)
- jestli je nějaké omezení, komu může být lék předepsán s vyšší úhradou (pokud není nic uvedeno, omezení není; je -li uvedeno P, existuje omezení (např. P může znamenat, že lze předepsat za vyšší úhradu pouze dětem do 3 let)
- NEJVYŠŠÍ CENA (= MAXIMÁLNÍ CENA)
Jakou má lék v Česku povolenou nejvyšší cenu, za kterou může být prodán z lékárny.
POZOR!! Protože může docházet ve výši maximální ceny každý měsíc ke změně, má ze zákona sklad + lékárna dohromady 3 měsíce povoleno prodávat za ceny před jejich snížením!! Lékárny tedy může nakoupit za vyšší cenu, než je uvedeno v tomto Seznamu!!
Seznam zohledňuje 15% výši DPH, Cenový předpis MZ 1/2013/FAR a Cenové rozhodnutí 1/13-FAR, vstupující v platnost od 1.1.2013.
ZPRACOVÁNO pro potřeby laiků: www.farmakoekonomie.cz
KOMPLETNÍ SEZNAM: www.sukl.cz