Léčba antiparkinsoniky
Léčba Parkinsonovy nemoci je přísně individuální, závisí na stavu nemoci a jejím vývoji u každého nemocného.
V prvních stádiích je nyní doporučován rasagilin.
V pokročilém stádiu prakticky všichni nemocní užívají L-DOPA, tzv. „zlatý standard“
Její léčba se začíná nízkou dávkou, která se pomalu postupně zvyšuje.
Aby se mohla L-DOPA brát v nižší dávce, kombinuje se s karbidopou nebo s benserazidem nebo s entakaponem. V mozku účinkuje pouze L-DOPA, přidané látky ji pomohou, aby se jí do mozku dostalo co nejvíce.
- Má se užívat nalačno nebo s minimálně 30minutovým odstupem od bílkovinného jídla, pokud ji žaludek pacienta nesnáší, je možné ji užít např. se suchým chlebem nebo s piškoty a zapít vodou
- Účinek L-dopy se s délkou užívání a s vývojem nemoci zkracuje a stále častěji se objevují stavy off
- Dávkování L-DOPA je individuální a záleží na rozvoji nemoci. Kombinuje se L-DOPA s krátkým účinkem a L-DOPA s prodlouženým účinkem (= jinak zpracovaná tableta). Rozpustná L-dopa je vhodná pro ranní dávku. Dávkuje se L-DOPA s krátkým účinkem raději vícekrát denně než vyšší dávka méně krát denně. S prodlouženým účinkem se dává přes noc.
Kromě L-DOPA se užívají AGONISTÉ DOPAMINU, které jsou podle své chemické struktury ergotové nebo non-ergotové.
Mohou se podávat jen pacientům do 65let a pacientům bez problémů psychických nebo kognitivních (např. lidé s demencí maji kognitivní problémy)
Když neúčinkuje jeden agonista, může účinkovat jiný agonista
Léčivé přípravky s ergolinovou strukturou mohou způsobit fibrotizaci →retroperitoneální fibróza a fibrotizace srdečních chlopní = varovnými příznaky jsou dušnost, únavnost, ubývání na váze, otoky dolních končetin, mikční potíže,.
Léčivé přípravky s non-ergolinovou strukturou, pramipexol, ropinirol, rotigotin mohou způsobit občasnou denní spavost a možnost náhlého usnutí, tzv. sleep attacks
ERGOTOVÉ: bromokriptin, dihydroergokriptin, pergolid
NON - ERGOTOVÉ: pramipexol, ropinirol, rotigotin, apomorfin (apomorfin se dává injekčně, u pacientů, kde selhala jiná léčba podávána ústy a kteří nesplňují kritéria pro hlubokou mozkovou stimulaci, podává se v rámci specifického léčebného programu)
NEUROSTIMULÁTORY
do centra v mozku zavedena slabá elektroda vedoucí k přístroji, který má pacient voperovaný pod klíční kostí
ANTICHOLINERGIKA - biperiden, benzotropin, procyclidin - dříve byly jedinými účinnými léky, dnes už se považují za zastaralé, použití je jen u obtěžujícího klidového třesu, když na něj nezabírá L-DOPA ani agonisté dopaminu