Pohyb při a proti osteoporóze
POHYB - tím, že se hýbeme a tím, že na kostech nosíme svoje tělo (= svaly, tuky, kůži, orgány,..) tak kosti zatěžujeme a kosti "se zahušťují". (Proto někdo, kdo holou rukou rozbíjí cihly si kosti v ruce nerozbije. Svým tréninkem totiž dosáhl "zhoustnutí" kosti a tak kosti v ruce náraz vydrží.) Přirozeně, proto, aby se mohly kosti "zahustit", musíme ji dodat také "stavební materiál"(= rozumná strava).
Pohybová aktivita je nedílnou součástí i prevencí osteoporózy.
Fyzická aktivita a vliv gravitace jsou nejdůležitějšími faktory pro kostní růst a remodelaci kosti.
Vyšší tělesná hmotnost u starších osob proto znamená větší množství kostní hmoty. Lidé, kteří drží diety s následným jojo efektem mají nižší množství kostní hmoty než u osob s nekolísající hmotností. Ve starším věku jsou nejlepší cvičení a sporty středně intenzivní, krátkodobějšího charakteru s pauzami mezi jednotlivými cvičeními 4-8hodin. Takové cvičení je vhodnější, než dlouhodobé s velkou zátěží. U mladších jedinců cvičení a sporty vyšší intenzity, vyšší zátěže a vytrvalosti.
Fyzická aktivita u některých postmenopauzálních žen je nízká, protože mají pocit, že by musely trávit čas v tělocvičnách a posilovnách. Jako přiměřená fyzická aktivita je však považováno už 2hodiny chůze denně. U starších lidí nebo u osob s vysokým BMI lze doporučit cvičení na balónech, popř. tai-či.
Vyvarovat se švihových, prudkých a prudkých rotačních pohybů
ZDROJ:
1. Němcová J., Korsa J.: Komplexní léčba a prevence osteoporózy – postavení a význam pohybové aktivity a léčebné rehabilitace; Med Pro Praxi 2008, 5(4), 165-168
2. Blažková Š., Vytřísalová M., Vlček J.: Osteoporóza: léčebně – preventivní opatření, Remedia, 2006, ročník 16, číslo 4, 354 – 361