Veš dětská

Veš dětská ročně napadne 370 miliónů lidí!

Jak poznám vši? Pokud Vás svědí pokožka hlavy a pokud v ní chodí něco malého (až dvě špendlíkové hlavičky) tmavého s moc nožičkama, tak jsou to vešky;-)

Napadá nejčastěji žáky základních škol (zaznamenala jsem, že si vešky mezi sebou děti prodávají = vešky v krabičce za pětikačku;-), s nejvyšším výskytem okolo 9 let, ale může napadnout člověka kteréhokoliv věku.

Veš dětská přežije mytí, barvení vlasů i běžné česání a může se VYSKYTNOUT ve VŠECH sociálně - ekonomických skupinách!! Není třeba se stydět nebo mít pocit viny, mít frustraci, říkat si "že jsem jako špína" apod!! KLID, je to NESMYSL!! Vši tady byly, jsou a nejspíše i dále budou!!! Vždyť si stačí dát hlavu na místo po někom, kdo vešky měl - a máte je taky - třeba když se zapomene vyměnit papírové prostěradlo pod hlavou ve zdravotnickém zařízení;-D

 

Veš dětská tráví celý svůj život ve vlasech a živí se sáním krve, dospělé vši 4 - 5 x denně (proto napadeného člověka za 1 - 4 týdny po té, co vši "chytne", svědí pokožka hlavy a škrábe si ji! Pokud si pokožku rozškrábe "do krve", hrozí nebezpečí infekce.)

Člověk je jediný známý hostitel vši dětské, která se pevně drží jeho vlasů u kořenů.(Na vlasech kratších než 1cm se "vši" neudrží a nejsou schopny přežít.)

 

JEDINÝ DŮVOD k odvšivování je NÁLEZ ŽIVÝCH LEZOUCÍCH vší!!

Pro zjištění, zda má člověk vešky je ideální dát hlavu nad vanu a česat hustým hřebenem vlasy suché nebo mírně zvlhčené vodou nebo mírně zvlhčené kondicionérem (ze zvlhčených vlasů se vši lépe vyčesávají!) a vešky se vyčešou do vany, kde je vidíte.

Nejlepší je hřeben- všiváček nebo, pokud jej doma nemáte, použijte nějaký hodně hustý hřeben, ať mezi zuby hřebenu vši neprolezou.

Pokud se najdou vajíčka (= hnidy = malinkaté "kapičky" na vlasech, které nejdou stáhnout po vlase dolů) ve vzdálenosti menší než 8 mm (v létě ovšem u nás i více než 10 cm), zřejmě najdete i živé vši. Když tedy najdete hnidy a navíc toho člověka svědí pokožka hlavy, najdete vešky určitě!

 

Samice dětské vši žije 32 dní, naklade většinou cca 50 vajíček.

Začínají klást vajíčka asi 14 hodin po kopulaci a hnidy (= vajíčka) připevní nejčastěji na vlasy v oblasti za ušním boltcem a v týle těsně u pokožky.

Z vajíček se za 7 - 11 dní vylíhnou nové vši, které dospívají za 8 dní.

Proto je NUTNÉ po 8 - 10 dnech od první aplikace odvšivovacího přípravků zopakovat kůru odvšivování, aby se zlikvidovaly tyto nově vylíhnuté vešky dříve, než stihnou naklást vajíčka!

 

LÉČBA:

ODSTRANĚNÍ VŠÍ Z VLASŮ

 Všiváček = hustý hřeben pro vyčesávání vší. Tento hřeben bývá součástí přípravků na odvšivení. Může se používat opakovaně, pokud se desinfikuje, omyje mýdlem a vodou a následně vysuší.

Insekticidy nebo silikonové oleje nebo přírodní oleje nebo směs přírodních a silikonových olejů.

Musí se ŘÁDNĚ nanést, tak, aby pronikly až ke kořínkům vlasů a přípravek smýt po takové době, kterou výrobce doporučuje. Také se doporučuje nejprve vlasy odmastit (= umýt trochou odvšivovacího šampónu) a až následně provést vlastní odvšivovací kůru.

 

Vyčesávání všiváčkem je úspěšné JEN u 50% napadených!!

Pro představu, jak mohou účinkovat, uvádím pouze nahodilý výběr přípravků proti vším a jejich účinek.

Před aplikací si pečlivě pročtěte příbalový leták!

Někdy je potřebné přípravek ponechat delší dobu na vlasech (= aby se dostal ke všem živým veškám a ukončil jejich snažení ve Vašich vlasech)

 nebo kůru po pár dnech (cca 9dnech) zopakovat (aby, když se vylíhnou nové vešky, byly zlikvidovány dříve, než stihnou naklást nová vajíčka)

 

SILIKONOVÉ OLEJE

Nevzniká na ně rezistence (Olej vši "obalí" a ony jsou K.O.!

Mohou je použít těhotné a kojící.

Pedicul Hermal

Hedrin

 

DIFFUSIL H FORTE B85

- směs silikonových a přírodních olejů

PARASIDOSE s Biococidinem

- účinná látka Biococidine

 

ROSTLINNÉ PŘÍPRAVKY (např. směsi olejíčků,..) - osobně si myslím, že jsou málo účinné.

 

INSEKTICIDY

Před aplikací si pečlivě pročtěte příbalový leták!

Může na ně vzniknout rezistence. Protože jsou na trhu přípravky obsahujícím čistý silikonový olej, osobně bych přípravky s insekticidy neužívala.

Diffusil H Forte (účinná látka je 1% carbaryl) - zřejmě se na trhu již nevyskytuje

Parasidose šampón (účinná látka je 0,2% d - phenothrin) - zřejmě se na trhu již nevyskytuje

 

ODSTRANĚNÍ VŠÍ Z VAŠEHO PROSTŘEDÍ

JE NUTNÉ udělat desinfekci lůžkovin, apod. Není zrovna nutné "je stříkat Savem apod.", stačí, pokud se nedají vyprat nebo umýt, je nechat bez kontaktu s člověkem;-)

V experimentech veš sundaná z vlasů ztratila schopnost pohybu asi za 35 hodin při 18C a za 24 hodin při teplotě 26C. Avšak už v polovině doby ztratily schopnost sát krev. Mimo vlasy člověka tedy veš přežije 1 - 2 dny.

  • Předměty (hřebeny, kartáče, čepice, ručníky, ložní povlečení, apod. stačí ponechat po dobu 4 - 5 dní bez kontaktu s lidmi nebo, pokud je to možné, přítomné vši usmrtit omytím nebo vypráním ve vodě teplé 55 - 60 C.)
  • Vši se mohou "usadit" všude, kde se udrží svými drápky - tedy plyšové hračky, opěrky autosedaček, molitanové opěrky, potahy s vlasem, apod. -  proto je dejte na nějakou dobu z dosahu zdroje jejich potravy - tedy mimo kontakt s lidmi.
  • Pokud jsou vši urputné a pořád se někoho v rodině "drží" (odstraníte je a následující den je má zase), pak hledejte, kde mají vešky svoji skrýš...

Ze psů vešky na člověka nelezou, protože psí vešky mají jiné drápky, kterými se v člověčích vlasech neudrží.

Sourozenci a ostatní příslušníci rodiny by měli být odvšiveni, jen pokud jsou u nich zjištěny živé lezoucí vši!

 

 

MÁM VLASY BEZ VŠÍ?

Může se stát, že "odvšivíte" a nacházíte na dlouhých vlasech hnidy ještě za dlouhou dobu. Pokud nenaleznete živé vši, jsou to hnidy odumřelé, žádnou paniku!! (Pokud by měl napadený člověk ve vlasech živé vši, s velkou pravděpodobností by takového člověka také svědila pokožka hlavy!) V tomto případě nic nedělejte, prostě časem vlas s odumřelou hnidou vypadne tak jako tak nebo se při zastříhávání vlasů zbavíte časem i těchto neškodných odumřelých hnidů.

 

Nečesejte si vlasy všiváčkem moc často! Pokožku hlavy si podráždíte a pak Vás svědí pořád, ale svědění už nedělají vši, ale všiváček, který pokožku podráždil;-)

 

Občas je odstraňování vší běh na delší trať! DRŽTE SE!!

Jestli máte vši pryč po aplikaci přípravku proti vším zjistíte snadno:

Nejlépe nad vanou (vši jsou tmavé a jsou proti bílému podkladu dobře vidět) pročesejte vlasy všiváčkem nebo vlasy pečlivě prohlédněte.

Pokud naleznete lezoucí veš, kůra nebyla efektivní a musíte ji zopakovat (než zbylé lezoucí vši nakladou další vajíčka).

Pokud nenaleznete lezoucí veš, potom máte pravděpodobně 8 dnů klid - přečtěte si příbalový leták, pokud je uvedeno zopakování kůry, udělejte to.

Jakmile kůru zopakujete, opět vyčesejte vlasy nad vanou nebo vlasy prohlédněte.

Pokud po této druhé kůře, která byla s prodlevou, nenaleznete živou lezoucí veš, máte vyhráno:-)

Pokud po této druhé kůře, která byla s prodlevou, naleznete živou lezoucí veš, musíte kůru zopakovat. Pokud živé vši mezi první a druhou kůrou ve vlasech už nebyly a objevily se až před druhou kůrou, pak zopakujte tuto druhou kůru. Po ní opět vlasy pročešte nebo zkontrolujte. Když nenaleznete živé lezoucí vši, máte vyhráno:-)

 

POZNÁMKA

Nenašla jsem klinickou studii, která by porovnávala repelentní účinek přípravků proti vším oproti placebu, proto nevím, jaká je úspěšnost repelentních přípravků proti vším.

 

Zdroj:

Čerpáno z mých vědomostí a z článku: Rupeš V., Vlčková J.: Veš zůstává problémem; Dermatol. pro praxi 2009, 3, 13 - 18.