Alergická rýma

 

Alergická rýma

Je zánětlivé onemocnění nosní sliznice.

Projevuje se častým kýcháním, svědění nosu, trvalá vodnatá sekrece (= produkce z nosu), ucpání nosa, hlasité dýchání, otevřená ústa, chrápání, ztráta chuti k jídlu, ztráta čichu.

Často ji provází zánět spojivek (dítě s alergickou rýmou si stále otírá svědící nos; špatně spí (= špatně se mu dýchá díky ucpanému nosu) - je potom unavené.

Může se vyskytnout komplikace jako je zánět dutin (sinusitida), zánět středního ucha (otitida), bývá zduřelá nosní mandle.

 

Druhy alergické rýmy

Sezónní alergická rýma - vzniká jako reakce na sezónně se vyskytující alergeny (pyly)

Stav pylů naleznete na www.pylovasluzba.cz

Je částí celkového onemocnění, které se označuje jako polinóza.

Kromě příznaků alergické rýmy jsou přítomny i alergický zánět spojivek (konjunktivitida; zarudnutí, svědění, pálení, řezání, slzení), problémy v krku (svědění patra, pocit "něčeho" v krku, dráždění k suchému kašli), částé projevy astmatu nebo zvýšené reaktivity bronchů (dráždivý kašel, námahavý dech), kožní projevy, a hlavně u dětí také celkové příznaky jako je bolest hlavy, ospalost, porucha koncentrace, někdy i subfebrilie.

 

 Celoroční alergická rýma – vzniká jako reakce na celoročně se vykytující alergeny, nejčastěji prostředí v budovách jako jsou roztoče, domácí zvířata a plísně nebo také alergeny z pracovního prostředí (např. latex, chemikálie,..). Alergen působí dlouhodobě a v menších dávkách. Většinou převažuje kongesce sliznic s neprůchodností nosu, svědění nebývá časté, postižení očí prakticky není. Po delší době již nejsou projevy spojeny s vyvolávajícím prostředím.

 

Hlavní příznaky alergické rýmy – svědění nosní sliznice, kýchání, vodnatá zvýšená sekrece z nosa, ucpaný nos (obturace nosa)

Sezónní alergická rýma – výskyt s maximem potíží ve vegetačním období, u nás jaro až podzim

Celoroční alergická rýma - výskyt potíží celoročně

 

 

Komplexní terapie alergické rýmy:

 

Alergickou rýmu je nutné léčit, protože je rizikovým faktorem pro vznik astmatu. Její léčba je dlouhodobá, většinou celoživotní, s cílem udržet obtíže pod kontrolou s minimálním množstvím léčiv. Léčí VŽDY lékař!!!

-          Odstranění a odstraňování alergenu

-          Léčiva

-          Poučený pacient

 

Léčiva:

Antihistaminika

Místní nosní kortikoidy

Kromony

Vasokonstrikční nosní kapky

Solné nosní roztoky

Specifická alergenová terapie

 

Antihistaminika

Ucpání (obturace) nosu je klasickými blokátory H1 receptorů ovlivněna minimálně. Tato léčiva tlumí hlavně svědění, kýchání, zvýšenou produkci nosa

Jsou užívány podle intenzity příznaků jako nosní, oční přípravky a tablety. Tablety se užívají jedenkrát denně ve večerní dávce.

Nevyvolávají závislost. Účinkují tak, že obsadí místa, na která se váže alergen a ten tak nemůže působit alergii. Pro představu je to jako když si lék sedne na židli a alergen už si na takovou židli nemůže sednout, proto se alergická reakce nemůže "rozjet".

Problémem je, že pro rozvoj alergické reakce může stačit jedna molekula alergenu.

Druhým problémem je, že alergická reakce se šíří geometrickou řadou. Při představě dřívějších židliček obsadí v situaci, kdy je člověk vystaven svému alergenu, první molekula alergenu jednu židličku, ale tato jedna židlička už obsadí dvě židličky, tyto dvě židličky následně čtyři židličky, atd. To je důvodem, proč se musí brát tyto léky stále - ať se obsadí židličky lékem a nepustí si tam sednout alergen. Pokud se léčba přeruší, alergeny obsadily více židliček než na počátku, lék má v těle daleko více práce a účinek je nižší.

Některé léčivé látky:

Pro celkový účinek:

- antihistaminika 2. generace: cetirizin (i bez receptu; např. Zyrtec, Zodac), loratadin (i bez receptu; např. Claritin, Flonidan, Alerid);

- antihistaminika + imunomodulační efekt; nejnovější antihistaminika; mají silnější antihistaminový efekt než druhé dvě skupiny: levocetirizin (Xyzal), desloratadin (Aerius), fexofenadin (Ewofex);

- starší antihistaminika: bisulepin (Dithiaden - s výhodou se používá např. u malých dětí proti svědění), dimetinden (Fenistil)  

Pro místní účinek:

účinkují pouze místně, proto mají méně nežádoucích účinků, na druhou stranu mohou mít nedostatečný efekt (velmi teplý duben 2012 sebou přinesl ze Španělska pyly agresivní ambrosie a v takové koncentraci pylů nemusí tyto léky dostatečně zabírat a je nutné konzultovat alergologa)

oční kapky, nosní sprej: levocabastin (Livostin), zelastin (Allergodil)

oční kapky: ketotifen (Zaditen), olopatadin (Opatanol)

 

Místní nosní kortikoidy

Mají protizánětlivý účinek. Ovlivňují všechny symptomy alergické rýmy, včetně ucpání nosu a podráždění očí. Užívají se dlouhodobě a jejich účinek je patrný cca od pátého dne užívání. Podávají se při vyšší expozici a při začátku léčby dvakrát denně, později dlouhodobě jedenkrát denně v ranní dávce.

Používají se u alergické rýmy jako nosní spreje. Při těžkých stavech se mohou použít také perorální formy (tj. užívané ústy), injekční formy.

Léčivé látky: beklometason (Beclomet), budesonid (Tafen, Rhinocort), flutikason (Nasofan, Awamys), mometason (Nasonex)

 

Kromony. Jde o preventivní léky. Zabraňují, aby se uvolňovali mediátoři (= působky) alergické reakce tak, že kromony stabilizují membrány žírných buněk (tj. aby membrána "nepraskla" a mediátory se "nerozlely" do okolí).

Musí se dát dříve, než se alergická reakce "rozjede". Proto se podávají několikrát denně. Jsou to dobře tolerovaná léčiva. 

Léčivá látka: kromoglykát sodný (např. Alergocrom, Cromohexal)

 

Vasokonstrikční nosní kapky (tj. stahující nosní sliznici) Působí proti ucpanému nosu. Podávají se pouze při pacientem netolerovatelné neprůchodnosti nosa MAXIMÁLNĚ celkově  po dobu 7dnů!(pro všechny kapky z této skupiny 7dní a dále žádné kapky z této skupiny!) Důvodem omezené doby užívání je nebezpečí vzniku závislosti na těchto kapkách. (viz. v kapitole "rýma" na tomto webu). Proto se vasokonstrikční nosní kapky dávají maximálně první týden léčby spolu s místními kortikoidy. Kortikoidy v nosním spreji již mají během týdne léčby svůj maximální účinek, proto se vysadí vasokonstrikční nosní kapky a pokračuje se dále v léčbě místními kortikoidy.

 

Antileukotrieny

montelukast (Singulair)

 

Solné nosní roztoky – velice dobré pro hygienu nosu. Mohou se používat dlouhodobě. Existují nosní spreje, nosní kapky, roztoky pro inhalaci.(viz. v kapitole "rýma") Přestože "nefungují" proti alergii, nosu je "po nich dobře"!!

 

Specifická alergenová terapie

Jsou k dispozici injekční podkožní vakcíny nebo vakcíny, které se dávají jako kapky pod jazyk.

Jde vlastně o zcela individuální terapii. Každy alergik dostane vakcínu v takové kombinaci, která "pokrývá" jeho alergii. Proto nějakou dobu trvá, než Vám lék připraví - lékárna jej objednává u výrobce přímo pro Vás na základě objednávky alergologa.

Tato terapie funguje tak, že pacient dostává postupně zvyšující se dávky alergenu a jeho tělo si "samo vytváří" obranné látky proti tomuto alergenu.

 

Poučený pacient

Pro léčbu každého pacienta je vypracován léčebný plán, podle kterého pacient spolupracuje při své léčbě podle aktuální závažnosti svých příznaků, kdy se léky, popř. jejich dávky přidávají a ubírají. Tj. někdy stačí jen sprej do nosa; jindy je třeba, protože i "sípáte a kašlete" přidat ke spreji do nosa taky inhalační léky; jindy dostanete sprej, tablety a dvoje inhalační léky - prostě ideální je minimální léčba podle stavu pacienta.

Každopádně, z důvodů,o kterých je psáno výše, po dobu pacientova "pylového" maxima je nutno nasazenou protialergickou léčbu brát každý den a ne jeden den ano, jeden den ne.

Doporučuji s léčbou každodenní hygienu nosa solným nosním roztokem (např. Vincentka):-)

Cílem léčby je udržovat dlouhodobý stav bez zánětů sliznic a snížené kvality života s minimální léčebnou terapií, která takový stav navodí.

Pokud se Vám spolu s alergickou rýmou objeví další symptomy (viz. výše), běžte za svým lékařem.

 

Štítky

  1. těhotenství
  2. Alergie
  3. Léčba teploty
  4. Teplota u dětí
  5. léčba alergické rýmy
  6. betakaroten
  7. ruce
  8. obličej
  9. vlasy
  10. řídnutí kostí
  11. jídelníček při průjmu
  12. zdroje kyseliny listové
  13. doporučené dávky kyseliny listové
  14. Léčba závislosti na tabáku
  15. nedostatek kyseliny listové
  16. homocystein
  17. kyseliny listová
  18. solária
  19. příznaky osteoporózy
  20. osteoporóza
  21. hypno
  22. deprese
  23. ztrácím hlas
  24. lechtání v krku
  25. epilepsie a těhotenství
  26. hmotnost
  27. draslík
  28. sůl
  29. bylinné čaje
  30. zvětšená prostata
  31. febrilní křeče
  32. cholesterol
  33. jídelníček nad 50let
  34. anorexie
  35. nespavost
  36. trávicí potíže
  37. zdroje vlákniny
  38. body mass index
  39. bolest hlavy a rýma
  40. léčba úpalu
  41. příznaky úpalu
  42. léčba úžehu
  43. příznaky úžehu
  44. Bolesti hlavy u dětí
  45. Vitamín D
  46. léčba řídnutí kostí
  47. vitamíny a minerály nad 50let
  48. bolest hlavy a krční oblasti
  49. Léčba průjmu
  50. Léčba zácpy
  51. zábal
  52. suchá kůže
  53. zdroje vápníku
  54. hořčík
  55. vápník
  56. pohanka
  57. len
  58. vitamín E
  59. vitamín A
  60. vitamín C
  61. zaražené větry
  62. opařenina
  63. kojení
  64. citlivost na slunce
  65. horečka
  66. zuby
  67. zvracení
  68. průjem
  69. vláknina
  70. kopřiva
  71. únik moči
  72. antibiotika
  73. hemoroidy
  74. generikum
  75. teplota
  76. cluster headache
  77. jedlá soda
  78. hnisavá rýma
  79. bolest hlavy a zvedání břemene
  80. bolest hlavy a námaha
  81. bolest hlavy a sex
  82. bolest hlavy z nadužívání léků
  83. len a rakovina
  84. náraz do hlavy
  85. první pomoc při epileptickém záchvatu
  86. zástava dechu u dětí
  87. diabetes
  88. cukrovka
  89. zácpa
  90. migréna
  91. tenzní bolest hlavy
  92. komplikace cukrovky
  93. čokoláda
  94. anafylaktická reakce
  95. sluneční záření
  96. kůže po opalování
  97. opalování dětí
  98. děti a opalování
  99. opalovací přípravky
  100. epilepsie