Betakaroten
Beta karoten patří do skupiny karotenoidů a je provitamínem A.
Biologická aktivita beta-karotenu představuje 1/6 aktivity vitaminu A.1)
Absorbce beta-karotenu probíhá v tenkém střevě. Množství absorbovaného beta-karotenu ovlivňují různé faktory, zejména množství tuků a bílkovin ve stravě (např. ze špenátu, který byl připraven bez tuku, se resorbuje pouze 6 % z celkového betakarotenu, přidáme-li při kuchyňské úpravě tuk, zvýší se absorpce betakarotenu až na 60 %).1)
Teoreticky z jedné molekuly betakarotenu mohou štěpením vzniknout 2 molekuly vitaminu A.
Prakticky je však v organismu pouze část z celkově přijatého beta-karotenu přeměněna na vitamin A a zbytek se skladuje v tukových tkáních (kůže, játra). Konverze beta-karotenu se řídí stavem vitaminu A v organismu. Pokud má organismus dostatek vitaminu A, konverze beta-karotenu se snižuje. Z tohoto důvodu není možné se betakarotenem, jako zdrojem vitaminu A, předávkovat.1)
Pozor, pokud užíváte zdroj, který obsahuje vedle betakarotenu také vitamín A, to by jste se předávkovat mohli, protože vitamínem A se předávkovat dá!!)
Dalšími faktory, které ovlivňují konverzi beta-karotenu na vitamin A je množství přijatých bílkovin, tuků a vitamínu E.1)
Jak betakaroten, který jste snědli, účinkuje?
Působí jako antioxidant, zejména jako ochranný faktor před volnými radikály, vzniklými fotooxidací.1) (Tj. laicky shrnuto: působením slunce se uvolní radikály, které se musí na něco navázat. Aby se nenavázaly špatně a tím tělu neškodily, je dobré je z těla "odvézt" a to dělají antioxidanty. "Naberou" na sebe volné radikály a "odvedou" je z těla. (Radikály v těle vznikají také působením stresu, špatného ovzduší,...)
S ostatními antioxidanty (vitamin C, E, selen) působí betakaroten synergicky (= jejich účinek se sčítá).1)
Betakaroten se ukládá v kůži a barví ji do oranžového zbarvení.
Výskyt:
Karoteny se primárně vyskytují v rostlinných zdrojích, nachází se v malé míře i ve zdrojích živočišných (vaječný žloutek, máslo, losos). Nejbohatšími zdroji beta-karotenu jsou karotka, meruňky, papája, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolice, hrách, kapusta, řeřicha.1)
Je nerozpustný ve vodě, ale je rozpustný v tucích.
Množství betakarotenu na 100g potraviny1)
mrkev 3 (100g mrkve obsahuje tolik betakarotenu, že si z něj tělo vyrobí až trojnásobek doporučené denní dávky vitamínu A.)
mango 2
petržel 5
špenát 6
Denní doporučená dávka pro betakaroten není stanovena, odborníci na výživu doporučují 4-16 mg/den nebo sníst více přírodních zdrojů;-) POZOR, aby přírodní zdroj neobsahoval také vitamín A, to by jste se mohli předávkovat!!! Předávkování betakarotenem se projeví zažloutnutím kůže, zejména dlaní, chodidel a kůže hlavy. Tyto příznaky jsou reverzibilní a odezní po vysazení karotenů ze stravy.1)
Zdroj:
1. Burianová T.: Vitamíny; Solutio 2002/ 2003