Léky a slunce, citlivost kůže na slunce
1. CO TO JE FOTOTOXICITA?
Fotosenzitivita je zvýšená citlivost kůže na slunce.
Fototoxicita (= toxické působení v souvislosti se sluněním (nebo solárii) patří k běžným kožním reakcím, vznikajícím po lokální (= natření nebo nastříkání na kůži) či celkové (tablety, čípky, injekce) podání fotoaktivního léčiva a následném ozáření sluncem.
Fototoxická reakce může vzniknout u každého člověka, má-li v kůži dostatečné množství fotoaktivní látky a současně je ozářen dostatečnou dávkou
záření.
2. PROJEVY: zarudnutí, prosáknutí kůže, někdy se tvoří puchýře a nekrózy (odumření tkáně). Pacient vnímá pálení a bolestivost kůže. První příznaky vznikají často během několika minut až hodin po ozáření sluncem. Následně dochází k olupování kůže a sklonem k trvalejším skvrnitým hyperpigmentacím (= více pigmentu v kůži)
3. CO MŮŽE ZPŮSOBIT ZVÝŠENOU CITLIVOST KŮŽE KE SLUNCI, tj. FOTOSENZITIVITU?
Fotosenzitivitu mohou způsobit některé léky.
Informaci o fotosenzitivitě léku (= jestli lék dělá vyšší citlivost kůže na sluneční záření) naleznete v příbalovém letáku daného léku!!
Např. léčivá látka ketoprofen, obsažená v přípravcích Fastum nebo Ketoprofen nebo Ketonal nebo Keplant nebo Profenid nebo Prontoflex. V průběhu léčby touto látkou a 2 týdny po této léčbě se nesmí léčená místa vystavovat přímému slunečnímu záření ani UV solárií. Místa musí být překrytá látkou, přes kterou slunce "neprojde"(to poznáte, když mrknete přes tuto látku na světlo). POZOR, pořádně si umyjte ruce po nanesení těchto přípravků! Viděla jsem silné reakce kůže právě na těchto místech! Někteří pacienti museli jít do nemocnice!!
Dalšími látkami, které dělají fotosenzitivitu jsou např. sulfonamidy a cotrimoxazol, které jsou v přípravcích Biseptol nebo Sumetrolin; kamenouhelný dehet, bergamotový olej
Pokud užijete velké dávky, dělá fotosenzitivitu také třezalka.
Antibiotikum doxycyclin v přípravcích Doxybene nebo Doxycyclin, Deoxymykoin nebo Doxyhexal může vyvolat fotodermatitidu - při prvních známkách zarudnutí kůže je nutné přerušit léčbu a informovat lékaře, který antibiotikum předepsal! Rozumnější je kůži přímému slunci nevystavovat!
Pečlivě si pročtěte příbalový leták u všech léků, které plánujete v létě používat!!
4. NEJČASTĚJŠÍ LÉKY VYVOLÁVAJÍCÍ FOTOTOXICKOU REAKCI 1)
- Antibiotika a chemoterapeutika tetracykliny (doxycyclin), gentamycin, chloramfenikol, chinolony, sulfonamidy, cotrimoxazol, izoniazid, chlorochin
- Léky kardiovaskulárního systému amiodaron, nifedipin, chinidin
- Hormony estrogeny, gestageny
- Nesteroidní antiflogistika ketoprofen, piroxicam, kyselina tiaprofenová, indometacin
- Antidiabetika (deriváty sulfonylmočoviny) tolbutamid, glibenclamid
- Diuretika amilorid, chlorthalidon, hydrochlorothiazid, furosemid
- Psychofarmaka chlorpromazin, chlorprothixen, haloperidol, tricyklická antidepresiva
- Cytostatika methotrexát, cyklofosfamid, vinblastin
- Antikonvulziva fenytoin
- Umělá sladidla sacharin, cyklamát
Pokud užíváte dlouhodobě lék, který má fotosenzitiní účinek, konzultujte tuto skutečnost s lékařem, který Vám lék předepsal!!
ZDROJ: 1) Ditrichová D. FOTOSENZITIVNÍ POTENCIÁL LÉČIV PRO ZEVNÍ I CELKOVÉ POUŽITÍ. Med. Pro Praxi 2008; 5(10): 385–387