Sluneční záření
SLUNEČNÍ ZÁŘENÍ
Sluneční záření, které dopadne na zemský povrch obsahuje záření viditelné (45%), infračervené (50%) a ultrafialové (= UV, 5%)2)
Viditelné záření (400 - 700 nm) je většinou pro lidský organismus neškodné.
Infračervené záření ( nad 700 nm) způsobuje spíše zahřívání organismu.
Ultrafialové záření UVB (280 - 320 nm) a UVA (320 - 400nm)
UVB záření proniká pokožkou. Je zodpovědné za zarudnutí kůže, novotvorbu (= nový vznik) pigmentu - melaninu (= kožní barvivo) a může vyvolat mutaci DNA v buňkách (= změna genetické informace). Také umožňuje v kůži přeměnu vitamínu D na aktivní formu. Je filtrováno okenním sklem.
UVA proniká do kůže hlouběji než UVB. UVA je nebezpečné pro své imunomodulační efekt. Čirá skla jej filtrují ze 30% (maximálně z 50%), proto může dojít k UV poškození kůže přes okno! Ve spektru UV slunečního záření tvoří přes 90% záření. Změny v kůži způsobené UVA zářením se projeví až po letech!!
UV záření (přirozené i umělé) může poškodit kůži.2)
Akutně může udělat solární dermatitidu (= popálení), které se projeví zarudnutím a pálením kůže, závažněji otokem a puchýři. Tato reakce kůže může být zvýšena fototoxickými látkami. Zvýšená citlivost na světlo může přetrvávat a dávat základ skutečnému onemocnění - fotodermatóze.
Dlouhodobé působení UV záření může způsobit aktinické stárnutí kůže (= stárnutí kůže vzniklé zářením) a narušení imunitních reakcí, které se může spolupodílet na rozvoji rakoviny kůže.
UV záření může poškodit nejen kůži, ale taky oči.