Teplota
Jak léčit teplotu? Jak léčit teplotu u dětí? Jak na febrilní křeče?
Teplota u dětí a febrilní křeče jsou řešeny zde.
Horečka
Tělesnou teplotu do 38C není třeba snižovat. Teplota je projevem těla, že „má problém“. Tělo mobilizuje své obranné mechanismy a „posílá“ je řešit problém. Dodávejte v malých množstvích dostatek tekutin.
Při vyšší teplotě ji snižujeme fyzikálně a/ nebo léky.
Léčba :
Fyzikálně:
Sprchování, zábaly vodou o teplotě asi 25C. Zábaly se přikládají na hrudník a břicho, končetiny jsou volné, doba přiložení je okolo 15 minut. Malé děti sprchujeme vlažnou vodou.
Po ukončení opět změříme teplotu a můžeme sprchování nebo zábal zopakovat. NEOPAKUJEME pokud má nemocný studené končetiny nebo mramorovou kůži.
Režimová opatření:
DODÁVAT TEKUTINY!! V malých množstvích a pořád!
Málo tekutin v těle poznáte tak, že málo močíte.
Pokud nemáte sliny v ústech, je třeba dodat tekutiny!!!
U malých dětí (kojenci, batolata) zkusíme udělat na bříšku, když dítě leží, prsty kožní řasu a prsty roztáhneme. Pokud se kůže "zatáhne", je to v pořádku, ale pokud kůže zůstává v kožní řase, dodejte tekutiny!!!
Léky:
Před užitím léků si VŽDY pečlivě prostudujte příbalový leták nebo se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem!!
Kyselina acetylosalicylová, Acidum acetylosalicylicum – !!NEDÁVAT DĚTEM!!!!
Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin, Upsarin (+vitamín C), Thomapyrin (+paracetamol)
Anopyrin - při podání šetří žaludek více než Acylpyrin), Superpyrin (vstřebává se ze střeva, proto účinkuje později než Acylpyrin)
Všechny mohou způsobit při delším užívání krevní výronky na žaludeční sliznici, proto NIKDY NEDÁVAT u žaludečních vředů!!
Ibuprofenum – Ibumax, Ibalgin, Ibuprofen, Brufen, Apo-ibuprofen, Nurofen
Všechny mohou způsobit při delším užívání krevní výronky na žaludeční sliznici, proto NIKDY NEDÁVAT u žaludečních vředů!!
Paracetamol - - Paralen, Panadol, Efferalgan, Ben-u-ron, Calpol, Mexalen, Thomapyrin (+acidum acetylosalicylicum)
- existuje jako sirup, čípky, tablety, šumivé tablety. I dospělí mohou užívat sirup. Musí si však vzít dostatečnou dávku, což je většinou velké množství, které nemusí být pacientovi příjemné. Čípky účinkuji nejrychleji, následuje sirup a rozpustné tablety, nejpomaleji zaúčinkují tablety.
Lípa – květ, černý bez – květ: smíchat v poměru 1:1, zalít vařící vodou, nechat vyluhovat a popíjet jako čaj.
Upozornění:
Antibiotika se podávají JEN u onemocnění, které je způsobené BAKTÉRIEMI!! Což by měl lékař poznat podle projevu nemoci, nemocnosti v okolí pacienta, mikrobiologického vyšetření. Pokud horečku nevyvolaly baktérie, antibiotika by tělo v jeho boji spíše oslabily.
Někdy se může stát, že původně onemocnění bez baktérií se časem změní v onemocnění s baktériemi. Proto, pokud se stav do tří dnů nezlepší, ale je stejný nebo je horší, je NUTNÉ navštívit lékaře! A to třeba už v první den teploty!!!