Léčba

 

Léčba :

Fyzikálně:

Sprchování, zábaly vodou o teplotě asi 25C. Zábaly se přikládají na hrudník a břicho, končetiny jsou volné, doba přiložení je okolo 15 minut.

Po ukončení opět změříme teplotu a můžeme sprchování nebo zábal zopakovat. NEOPAKUJEME pokud má nemocný studené končetiny nebo mramorovou kůži.

Režimová opatření:

DODÁVAT TEKUTINY!! V malém množství a pořád!

Málo tekutin způsobí málo moči.

Pokud nemáte sliny v ústech, je třeba dodat tekutiny!!!

U malých dětí (kojenci, batolata) zkusíme udělat na bříšku, když dítě leží, prsty kožní řasu a prsty roztáhneme. Pokud se kůže "zatáhne", je to v pořádku, ale pokud kůže zůstává v kožní řase, dodejte tekutiny!!!

Léky:

Kyselina acetylosalicylová, Acidum acetylosalicylicum – !!NEDÁVAT DĚTEM!!!!

Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin, Upsarin (+vitamín C), Thomapyrin (+paracetamol)

Anopyrin - při podání šetří žaludek více než Acylpyrin), Superpyrin (vstřebává se ze střeva, proto účinkuje později než Acylpyrin)

Všechny mohou způsobit při delším užívání krevní výronky na žaludeční sliznici, proto NIKDY NEDÁVAT u žaludečních vředů!!

 

Ibuprofenum – Ibumax, Ibalgin, Ibuprofen, Brufen, Apo-ibuprofen, Nurofen

Všechny mohou způsobit při delším užívání krevní výronky na žaludeční sliznici, proto NIKDY NEDÁVAT u žaludečních vředů!!

 

Paracetamol – dávat nejčastěji po 6hodinách, tj. 4x denně

                               - existuje jako sirup, čípky, tablety, šumivé tablety. I dospělí mohou užívat sirup. Musí si však vzít dostatečnou dávku, což je většinou velké množství, které nemusí být pacientovi příjemné. Čípky účinkuji nejrychleji, následuje sirup a rozpustné tablety, nejpomaleji zaúčinkují tablety.

- Paralen, Panadol, Efferalgan, Ben-u-ron, Calpol, Thomapyrin (+acidum acetylosalicylicum)

 

Bylinky:

Lípa – květ, černý bez – květ: smíchat v poměru 1:1, zalít vařící vodou, nechat vyluhovat a popíjet jako čaj.